Fantazyjny zapach rześkiego poranka, słodkie nuty wakacyjnych wspomnień, uwodzicielski zapach wieczoru zmieniają zwykłe chwile w wyjątkowy czas. Ulubione perfumy przywołują dobre wspomnienia, pobudzają, dodają energii i pewności siebie. Są sposobem na poprawę nastroju i wyjątkowym, niewidzialnym ubraniem podczas ważnych okazji. Każdy ma swoje ulubione zapachy, droższe, tańsze, klasyki bądź nowości. Zapachy mają to do siebie, że są ulotne, gdy rozpyli się je pierwszy raz. Mają też swoją datę ważności. Zatem, jak prawidłowo przechowywać perfumy? Jakie miejsca lubią i czy popularna wśród niektórych lodówka to dobre miejsce dla nich?
Jak prawidłowo przechowywać perfumy?
Właściwe miejsce dla perfum to takie, w którym nie są narażone na trzy rzeczy: tlen, światło, temperatura. To one sprawiają, że piękny zapach po otwarciu flakonika nie jest już tak fantazyjny i czarujący jak na początku. Właściwe przechowywanie perfum może wydłużyć ich ‘żywotność’, a z pewnością przyczyni się do zachowania pierwotnego zapachu dłużej. Z perfumami jest podobnie jak z biżuterią, ona również musi być właściwie przechowywana.
Zapachy składają się z naturalnych ekstraktów, olejków, wyciągów, a także z syntetycznych dodatków. Te pierwsze mają większą tendencję do szybszego ulatniania się w odróżnieniu od składników syntetycznych. Sztuczne dodatki używa się jako zamienniki drogich, trudniej dostępnych naturalnych składników, a także w celu przedłużenia ich trwałości.
Bardziej ulotne są perfumy oparte na olejkach cytrusowych i kwiatowych. Dłużej w niezmienionej formie utrzymują się zapachy np. z dodatkiem syntetycznego piżma. Skład perfum ma znaczenie, a im bardziej delikatne, naturalne składniki, tym bardziej należy zadbać o właściwe ich przechowywanie, jeśli chcesz cieszyć się pięknym zapachem przez miesiące, a nawet lata.
Czy perfumy mają termin ważności?
Perfumy mają termin przydatności. Wraz z otwarciem szklanego flakonika i pierwszym rozpyleniem, do płynu dociera tlen, który rozpoczyna swoją pracę. Oczywiście zmiany przy właściwym przechowywaniu nie zachodzą w przeciągu kilku dni, natomiast warto pamiętać, że zapach może się zmienić po kilku miesiącach bądź latach.
Kontakt z tlenem prowadzi do znanej reakcji chemicznej zwanej utlenianiem. Wrażliwe na utlenianie są szczególnie nuty waniliowe, cytrusowe ( np. grejpfrut, mandarynka), kwiatowe (np. konwalia, róża, tuberoza). Odporniejsze na utlenienia są wspomniane powyżej zapachy oparte na składnikach syntetycznych. Poza nimi, większą odpornością odznaczają się zapachy drzewne i z dodatkiem bursztynu. Ten ostatni pachnie po podgrzaniu, przypominając nuty drzewne, głównie mech i zapach drzew iglastych.
Według perfumiarzy okres ważności perfum wynosi od 3 do 5 lat, co ważne od otwarcia szklanego flakonika. W takim razie pozostaje jeszcze istotne pytanie: czy kupować perfumy, gdy nadarzy się okazja? Czy stracą one na wartości, jeśli będą zamknięte? Odpowiedź na to pytanie zależy od sposobu przechowywania. Zamknięte perfumy nie mają kontaktu z tlenem i nie powinny tracić na wartości. Pod warunkiem, że będą znajdować się w suchym i chłodnym miejscu, zatem niekoniecznie będąc dekoracją na toaletce. Postawione przy grzejniku, narażone na wysoką temperaturę mogą stracić swój początkowy bukiet, zanim je otworzysz.
Przechowywanie perfum w łazience
Łazienka to dla wielu osób miejsce w domu, w którym przechowywane są kosmetyki do pielęgnacji ciała, makijażu i perfumy. Fantazyjne flakoniki z drogimi perfumami bądź ozdobne, stylowe buteleczki na perfumy, ustawione przy lustrze wyglądają oryginalnie, ale niekoniecznie im to służy!
Łazienka to miejsce w domu, w którym nie panuje stała temperatura. Gorące kąpiele szybko ją podnoszą, by po krótkim czasie znów się obniżyła. Zapachy nie lubią zmian temperatury, a już szczególnie wyższych temperatur. Na niekorzyść nut zapachowych działa również wilgoć panująca w łazience. Dlatego nie jest to dla nich najlepsze miejsce w domu.
Pojemniki na perfumy
Są stylową i wyjątkową oprawą dla luksusowych zapachów. Pojemniki na perfumy premium wykonane z kryształu, brązu, a nawet złocone są dobrym sposobem na przechowywanie ulubionych perfum. Szczelne i trwałe flakoniki hamują proces utleniania, a zarazem chronią przed nagłą zmianą temperatur.
Dodatkowo, gdy staną na półkach w widocznych miejscach – poza obszarem promieni słonecznych, są oryginalną ozdobą. Ekskluzywne perfumy damskie umieszczone w fantazyjnych flakonikach są polecane m.in. do sypialni, garderoby, na toaletkę. Utrzymują zapach bez zmian przez długi czas, zatem to jedna z opcji na właściwe przechowywanie, szczególnie drogich zapachów.
Ciemna butelka perfum – czy chroni przed promieniowaniem?
Producenci oferują perfumy w różnych buteleczkach. Klasyczna to przeźroczyste szkło, ale dostępne są również flakoniki w ciemnych kolorach. Powstaje pytanie: czy tego typu perfumy mogą stać w miejscu, gdzie sięgają promienie słoneczne? Niestety, ale ciemny kolor butelki nie chroni przed negatywnym wpływem słońca. Dlatego bez względu na kolor butelki pamiętaj, że najlepszym miejscem do przechowywania perfum jest chłodne i suche, półka, szuflada albo szafa.
Kilka zasad przechowywania perfum:
- najlepiej przechowywać flakoniki w pudełeczkach – zminimalizujesz negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych na zapach,
- unikaj półek i szafek przy źródłach ciepła – temperatura jest jedną z przyczyn zmian w zapachu,
- lepsze są półki niżej niż wyżej – zdarza się, że buteleczka wypadnie z dłoni przy wyciąganiu bądź ściąganiu z półki, jeśli się roztrzaska to nie chodzi tylko o stratę zapachu, lecz o trudność pozbycia się intensywnej woni przez długi czas, poza tym ciepło unosi się do góry i na niższych półkach jest właściwsza temperatura dla perfum,
- nie zapomnij zamknąć perfum po każdym użyciu – pośpiech jest elementem naszego życia, szczególnie o poranku i łatwo zapomnieć o zamknięciu pojemnika na perfumy, a to może skutkować szybszym ulotnienia nut zapachowych,
- unikaj lodówki – niektórzy przechowują perfumy w lodówce, co nie służy im między innymi ze względu na duże wahania temperatury przy częstym użytkowaniu perfum, ponadto wilgotne powietrze w lodówce niekorzystnie wpływa na perfumy,
- akcesoria na wyjazd – na wakacje i w podróże służbowe najlepiej zabierać ze sobą małe pojemności ulubionych zapachów, w trakcie wyjazdów perfumy są narażone nie tylko na zmiany temperatur, co może skracać ich żywotność.
Czy perfumy mogą się zepsuć?
Niewłaściwie przechowywane perfumy mogą zaskoczyć przy najbliższym rozpyleniu dziwnym zapachem. Szczególnie jeśli masz całą kolekcję perfum i używasz ich co kilka dni bądź tygodni, to uchwycenie zmian jest niełatwe.
Trzy rzeczy wskazują, że perfumy mogą być zepsute. Co powinno zwrócić uwagę?
- Zmiana koloru – w przeźroczystych buteleczkach np. z kryształu z łatwością dostrzeżesz, że perfumy mają nieco inny kolor niż na początku. Zmiana koloru nie zawsze jest jednak oznaką, że perfumy się zepsuły, bo przyczyną może być skład oparty na naturalnych składnikach, które mogą zmieniać nieco barwę perfum. Natomiast perfumy oparte na składnikach syntetycznych nie powinny zmieniać barwy.
- Mniejsza objętość – zawartość perfum zmniejszyła się, a masz pewność, że nikt ich nie używał? Przechowywane przykładowo w salonie na półce przy grzejniku mogą zmniejszyć swoją objętość.
- Zmiana w zapachu – wyczuwasz dziwny metaliczny bądź kwaśny zapach po rozpyleniu perfum? To znak, że mogło w nich dojść do nieodwracalnych zmian. Perfumy mogą się zepsuć, dlatego jeśli ulubione nuty pachną inaczej, to może to oznaczać, że zapach się ulotnił.
Zepsute perfumy są mętne i nie nadają się do użycia. Mogą powodować reakcje alergiczne, dlatego najlepiej się z nimi pożegnać. Jeśli perfumy nie zdradzają oznak zepsucia, ale nie były używane przez wiele miesięcy, przeprowadź najpierw test na reakcję alergiczną, rozpylając zapach na niewielkiej powierzchni skóry.
Właściwe przechowywanie perfum może wydłużyć ich żywotność dwukrotnie, dlatego warto znaleźć im dobre miejsce w domu.