Futro to luksusowe okrycie wierzchnie, które prezentuje się stylowo, jeśli odpowiednio się o nie zadba. Jak przechowywać futro, by jak najdłużej zachowało swój urok? Co zrobić z nim po sezonie? Jak odświeżyć, gdy zbliżają się chłodniejsze miesiące?

Jak przechowywać futro w sezonie jesienno-zimowym?

Gdy pogoda sprzyja częstemu noszeniu ciepłych okryć wierzchnich, stylowe futro lepiej mieć pod ręką. Dzięki temu zawsze można będzie po nie sięgnąć. Naturalne futra wymagają jednak konkretnych metod przechowywania. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, Twoje ulubione okrycia wierzchnie posłużą Ci przez wiele sezonów.

Zalecane sposoby przechowywania futer naturalnych

 • Futro należy przechowywać na wieszaku lub na manekinie tak, by nie było pomięte lub przygniecione innymi ubraniami.
 • Należy unikać długotrwałej ekspozycji futra na promienie słoneczne. Jeśli okrycie jest przechowywane na manekinie, powinno znajdować się w garderobie z przysłoniętym oknem.
 • Futro potrzebuje powietrza! Nie zamykaj go w ciasnej szafie lub foliowym worku. Możesz użyć bawełnianego pokrowca na odzież, który przepuszcza powietrze.
 • Korzystaj z szerokich, solidnych i wyściełanych wieszaków – tylko one bez problemu utrzymają ciężar futra i nie zdeformują linii jego ramion.

W sezonie jesienno-zimowym, gdy regularnie zakładasz posiadane futra, zwróć uwagę również na to, by nie odwieszać ich do szafy, gdy są mokre lub zabrudzone. Po powrocie do domu, zrób szybki przegląd stanu okrycia wierzchniego i w razie potrzeby pozostaw je do wysuszenia.

Jak przechowywać futra?
Jak przechowywać futra?

Jak przechowywać futro po sezonie?

Przychodzi taki moment, w którym garderobę zimową można definitywnie schować. Przechowywanie kurtek i swetrów nie budzi wielu wątpliwości, ale nieco inaczej jest z futrami – szczególnie naturalnymi. W jaki sposób przechowywać futro w lecie?

Po przeglądzie futra możesz znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Ideałem będzie wnętrze dobrze wentylowanej i przestronnej garderoby. Futro możesz umieścić w bawełnianym pokrowcu i zawiesić w szafie o otwartej konstrukcji lub w klasycznej szafie z drzwiami. . Doskonałe w tej roli będą włoskie szafy do domu. Pamiętaj jednak o tym, by nie był to mebel, którego w ogóle nie otwierasz latem. Jeśli nawet przechowujesz w nim wyłącznie zimową odzież, zadbaj o sporadyczną wentylację – niektóre szafy są wyposażone w specjalne nawiewniki. W innych wystarczy, co jakiś czas, uchylić drzwi.

Idealna szafa na okrycia wierzchnie

Oto, jak można przechowywać futra

Unikaj zgniatania i składania futra. Odradzane jest jego przechowywanie w szufladach i pudełkach.

Meble, które ułatwią przechowywanie luksusowej odzieży

Projektując swoją garderobę, szafę wnękową w sypialni lub aranżację przedpokoju, warto zastanowić się nad tym, jaka właściwie odzież będzie przechowywana w tym konkretnym miejscu. Pozwoli to uniknąć kłopotów z przechowywaniem wieczorowych kreacji, długich płaszczy lub właśnie futer.

Ekskluzywna, nowoczesna szafa

Futra można przechowywać w przeszklonych szafach

Nowoczesna szafa o prestiżowej linii

Jakie szafy na luksusowe ubrania będą najlepsze?

 • Przestronne – kluczowe znaczenie ma ich odpowiednia pojemność, głębokość oraz praktyczny układ wnętrza. Istotne jest to, by zawieszone w nich futro miało swobodę i nie było zgniatane przez drzwi lub inne elementy wyposażenia.
 • Starannie wykonane i wykończone – aby uniknąć zaciągania się ubrań o wystające śruby lub niedokładnie wykonane elementy wyposażenia, lepiej unikać mebli produkowanych masowo i niezbyt starannie wykończonych. Ten problem praktycznie nie występuje jednak w odniesieniu do mebli luksusowych, które pochodzą z manufaktur z tradycjami. To małe dzieła sztuki użytkowej, które zachwycają nie tylko ciekawym designem, ale też dopracowanymi detalami wykończenia.
 • Przepuszczające powietrze – może to być zasługą materiału wykonania albo konstrukcji. Piękne i praktyczne są szafy z ażurowymi drzwiczkami albo częściowo otwarte.
 • Odpowiedniej wysokości – jeśli w szafie mają zmieścić się długie futra, suknie i płaszcze, warto celować w meble o wysokości ponad dwóch metrów.

Przechowywanie najcenniejszych kreacji w Twojej kolekcji wymaga odpowiednio dobranych mebli. Mogą to być meble aktualnej produkcji lub antyki. Sprawdź, jakie antyki do wnętrz wybrać! W przypadku futer najlepiej sprawdza się ich odwieszanie do szafy – na wieszakach o szerokim profilu i z wyściełaną powierzchnią.

Jak dbać o futro, by zachowało swój urok jak najdłużej?

Troska o przepiękne kreacje futrzane to nie tylko kwestia ich odpowiedniego przechowywania, ale też właściwej pielęgnacji. Co jest najważniejsze przy dbaniu o futra?

 • Nie należy prać go w pralce ani ręcznie – niewskazane jest jego namaczanie, jak również stosowanie jakichkolwiek detergentów. W ten sposób można nawet zniszczyć to luksusowe okrycie wierzchnie.
 • Futro można delikatnie wytrzepać, odkurzyć, a nawet posypać talkiem lub magnezją, które wchłoną zabrudzenia – specyfiki te sprawdzają się jednak głównie w przypadku jasnych futer.
 • Najbezpieczniej jest jednak oddawać futro do specjalistycznego czyszczenia, jeśli faktycznie tego wymaga.
 • Futra lepiej nie nosić podczas deszczowej pogody. Jeśli bardzo zmoknie, stanie się ciężkie i niewygodne oraz będzie wysychać przez bardzo długi czas.

Odpowiednia troska o futro to podstawa, by cieszyć się jego urokiem, elegancją i nienagannym szykiem przez jak najdłuższy czas. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak przechowywać futro w sezonie zimowym, a jak w letnim. Niektórzy, z braku miejsca, przechowują swoje futra i futrzane akcesoria poskładane na płasko – na przykład aranżując w ten sposób antyczne komody salonowe. Jeśli to możliwe, lepiej unikać takich rozwiązań.

Futra najlepiej znoszą przechowywanie w pionie na manekinach i szerokich wieszakach. Nie powinny być prane w klasyczny sposób ani czyszczone przy pomocy silnych detergentów. Warto zarezerwować dla nich miejsce w meblach tak wyjątkowych, jak prestiżowe szafy antyki do pięknych wnętrz.

Pojemna szafa o luksusowej estetyce

Pamiętaj o tym, że futro jest towarem luksusowym, o który naprawdę warto zadbać, by służyło jak najdłużej. Jeśli nie masz pewności, jak usunąć plamę z futra lub chcesz odświeżyć jego zapach, lepiej oddaj je w ręce profesjonalistów.

Previous post Drewniany stojak na wino
Next post W czym się pije whisky?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *