Ogród jest przedłużeniem domu. Obydwie przestrzenie powinny ze sobą współgrać. Nowoczesna bryła domu i taka sama aranżacja wnętrz będzie się gryzła z ogrodem w stylu wiejskim, gdzie króluje natura i to ona w nim rządzi. Podobnie, ogród otaczający dom w stylu glamour, powinien mieć odpowiedni charakter. Jeśli zastanawiasz się, do jakiego ogrodu pasują kolumny dekoracyjne, to ich wybór jest na tyle duży, że mogą stanąć w każdym przydomowym, zielonym raju.

Jakie kolumny pasują do poszczególnych ogrodów? Dlaczego właśnie o ten dekoracyjny detal warto zadbać na działce wokół domu? I jakie funkcje spełniają kolumny ogrodowe poza dekoracyjną?

Źródło: pixabay.com

Kolumny dekoracyjne- kilka słów o ich zaletach

Z czym kojarzą Ci się kolumny dekoracyjne? Być może z ogrodami w stylu francuskim i angielskim? Parkami i miejscami, które noszą na sobie ślady dawnych lat? Bez względu na to, jakie skojarzenia przywodzą na myśl kolumny dekoracyjne, mają szerokie zastosowanie w małych ogródkach i na dużych działkach. Są też gustownym elementem witającym gości przy ogrodzeniu domu.

Kolumny dekoracyjne są nie tylko elementem ozdobnym do ogrodów dla tych, którzy lubią otaczać się sztuką, obrazami olejnymi, antykami, ale dla każdego. Świadczą o dobrym guście gospodarza i niewątpliwie są powiewem luksusu.

Zalety kolumn dekoracyjnych:

 • wyróżniają ogród na tle innych– dzięki nim stworzysz niepowtarzalną przestrzeń wokół domu,
 • w większych ogrodach świetnie sprawdzają się do podzielenia go na kilka części– strefę relaksu, spotkań z gośćmi, część basenową,
 • są atrakcyjnym elementem ogrodu- przyciągają wzrok,
 • pełnią funkcję praktyczną– postawisz na nich popiersie, posąg, rzeźbę z filmów fantastycznych i donicę z kwiatami,
 • funkcja mebla– niskie kolumny dekoracyjne mogą stanowić podstawę dla stolika kawowego do ogrodu.

Mają tak wiele zalet i dają wiele opcji wykorzystywania ich w ogrodzie, że pytanie: do jakiego ogrodu pasują kolumny dekoracyjne, ma tylko jedną odpowiedź: do każdego!

Rodzaje kolumn dekoracyjnych

Kolumny dekoracyjne różnią się pod wieloma względami:

 • materiał, z którego są wykonane,
 • styl, w jakim są zrobione,
 • technologie, w których są wytwarzane,
 • przeznaczenie (typowo dekoracyjne bądź też z możliwością wykorzystania kolumny na różne sposoby),
 • jakość wykonania.

Kolumny dekoracyjne to ten detal ogrodu, który sprawia, że zielona przestrzeń wokół domu nabiera zupełnie innego charakteru. Ogród staje się oazą luksusu, synonimem dobrego gustu i przyjemnie spędza się w nim czas.

Wybór wśród kolumn do ogrodu jest duży. Dostępne są w różnych kolorach, wykonane z różnych materiałów. Stylizowane na antyczne i nowoczesne. Bogato zdobione i proste. Niskie i wysokie. Klasyczne i o minimalistycznej bryle.

Dlaczego w Twoim ogrodzie powinny znaleźć się kolumny?

Bo można je wykorzystać na wiele sposobów, a one mają w sobie coś niepowtarzalnego. Jeśli już masz pomysł na rzeźbę ogrodową, to kolumna będzie stanowiła dla niej podporę. Klasyczne kolumny są też otoczeniem dla pięknych rzeźb ogrodowych.

Kolumny dekoracyjne mogą stanąć przy wejściu do altany, przy oczku wodnym, wśród bujnych kwiatów, przy wejściu do sadu i na tarasie. Są prostym sposobem na szybką, ale bardzo spektakularną metamorfozę ogrodu. Dzięki nim ogród zyskuje duszę, bez względu na to, czy jest to duży obszar wokół domu na wsi, czy mały miejski ogródek.

Pokaż mi swój ogród, a powiem Ci kim jesteś

Ogród jest wizytówką domu. Podobnie jak dbałość o detale w domu, np. niezwykle gustowne donice z ceramiki do salonu, ważna jest dbałość o szczegóły w ogrodzie. Perfekcyjnie przystrzyżony trawnik, ulubione kwiaty i rośliny, piękne meble ogrodowe i do tego tą wisienką na torcie są właśnie kolumny dekoracyjne. To dzięki nim przestrzeń staje się bardziej przyjemna w odbiorze.

To do jakiego ogrodu pasują kolumny dekoracyjne zależy od rodzaju kolumn. Jedne świetnie wpisują się w ogrody w stylu angielskim, a inne w minimalistycznym czy glamour. Do jednych ogrodów pasują proste formy, a do innych bogato zdobione antyczne kolumny dekoracyjne.

Style ogrodowe

Każdy styl cechuje kilka najważniejszych zasad. Samych stylów ogrodowych jest tak wiele, że nie sposób wymienić je wszystkie. Natomiast w Polsce dominuje kilka stylów, które najczęściej królują wokół domów. Jedne są bardziej popularne w miastach, inne na wsiach, ale można spotkać się też z wiejskim stylem ogrodów w miastach. Wszystko zależy od upodobań właścicieli.

Istotny jest właściwy wybór kolumn dekoracyjnych do poszczególnych stylów ogrodów. Dlatego przedstawiamy kilka popularnych stylów i propozycje kolumn do nich.

Styl minimalistyczny- nowoczesny

To uporządkowana przestrzeń wokół domu, tu nie ma miejsca na przypadek. Panuje jedna główna zasada: im mniej rzeczy, tym lepiej. W ogrodzie tego typu najlepsze są kolumny o minimalistycznej bryle, w jasnych barwach.

Styl wiejski- kontrolowany chaos

Na pierwszy rzut oka w ogrodzie zaprojektowanym w stylu wiejskim nic może do siebie nie pasować! Natomiast to cały jego urok. Im bardziej jest naturalnie, tym lepiej. Do niego pasują różne rodzaje kolumn dekoracyjnych, możesz zaszaleć z kolorystyką.

Romantyczny- spokój i harmonia

Zwisające swobodnie rośliny, dużo natury, delikatne kolory i róże- to cechy charakterystyczne romantycznych ogrodów. W nich królują różne odmiany róż, ale też oczka wodne i kolumny dekoracyjne. Pasują do nich antyczne, klasyczne i bogato zdobione kolumny dekoracyjne.

Styl glamour- elegancja i luksus

W tym stylu nie ma miejsca na przypadek. Cechuje go wyposażenie z najwyższej półki, w tym kolumny dekoracyjne, i uporządkowana przestrzeń. Ten rodzaj ogrodu niekoniecznie musi być praktyczny, bo nacisk położony jest na jego wizualną stronę. Najlepiej sprawdzą się w nim kolumny dekoracyjne w kolorze białym.

Styl śródziemnomorski- wakacje za oknem

Ten styl jest idealny dla osób, które lubią jasne kolory i niewymagający ciągłej pracy ogród. Zamiast trawnika, jest kostka albo żwir. Ogród cechują murki, schodki i jasne kolumny dekoracyjne. Są one koniecznym dodatkiem.

 

Do jakiego ogrodu pasują kolumny dekoracyjne?

Producenci oferują szeroki wybór kolumn dekoracyjnych, dlatego z pewnością znajdziesz idealnie wpisujące się w przestrzeń wokół domu kolumny. Oprócz wspomnianych powyżej stylów ogrodów, kolumny dekoracyjne są nieodłącznym elementem ogrodów w stylach: francuskim, pałacowym, angielskim, japońskim i skandynawskim.

Kolumny dekoracyjne świetnie dopełniają poszczególne elementy ogrodu. Sprawiają, że zwykłe oczko wodne nabiera niezwykłego charakteru, a popularne w ostatnich latach skalniaki w ogrodzie zyskują na wyglądzie.

Poza tym kolumny dekoracyjne stanowią dopełnienie filarów ogrodzeniowych. Możesz je ozdobić nietuzinkowymi kolumnami pod postacią piramidy z kulą bądź z koszem wypełnionym owocami. Dopasowane do stylistyki domu i ogrodu, takie niewielkie detale podnoszą wartość wizualną już na wejściu.

W małych i minimalistycznych ogrodach idealnie sprawdzają się kolumny dekoracyjne o niewielkich rozmiarach. Świetnym wyborem są ozdobne kule oraz klasyczne kolumny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając kolumnę dekoracyjną warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Tak jak szkło różni się od kryształu, tak wysokiej jakości kolumny dekoracyjne różnią się od tanich elementów dekoracyjnych. Kolumny dekoracyjne powinny być:

 • wykonane z najwyższą starannością (istotny jest każdy detal),
 • odporne na warunki atmosferyczne,
 • produkowane przez cenionych producentów,
 • wykonane z wysokiej jakości materiałów,
 • łatwe w utrzymaniu czystości,
 • stabilne.

Najpiękniejsze ozdoby pod postacią kolumn dekoracyjnych do ogrodów tworzą artyści. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jak firma podchodzi do swojej pracy, jakie metody są stosowane do wytwarzania kolumn. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia kolorystyki, ale w jej przypadku zazwyczaj producenci oferują wybór kolumn w przynajmniej kilku kolorach.

Podsumowując, do jakiego ogrodu pasują kolumny dekoracyjne, to idealnie wpisują się w każdy styl.

Previous post Co postawić na komodzie?
Next post Gdzie pasuje mapa ścienna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *