Ponadczasowe i przepiękne komplety srebrnych sztućców to nieodłączny element każdej domowej zastawy stołowej. Świetnie sprawdza się on zarówno podczas codziennego spożywania posiłków w gronie domowników, jak i w czasie różnego rodzaju rodzinnych uroczystości. Jakie są główne zalety srebrnych sztućców? Jakie elementy powinny wchodzić w skład tego typu kompletu?

Srebrne sztućce i ich zalety

Dlaczego warto zaopatrzyć się w komplet srebrnych sztućców? Przede wszystkim dlatego, że prezentują się one niezwykle elegancko i stylowo, stanowiąc znakomite uzupełnienie aranżacji stołu. Kupując zestaw wykonanych ze srebra sztućców, szczególną uwagę należy zwrócić na próbę.

Im jest ona wyższa, tym będą one trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia czy przecieranie. Najlepszym rozwiązaniem będą srebrne sztućce próby 925, zobacz tutaj. Tego typu produkty posiadają bakteriobójcze oraz grzybobójcze właściwości. W czasie używania wyprodukowanych ze srebra sztućców wytwarza się srebro koloidalne, które jest silnym, naturalnym antybiotykiem.

Dobry wpływa na zdrowie

Można zatem powiedzieć, że mają one korzystny wpływ na nasze zdrowie. Aby jednak był on odczuwalny, tego typu sztućców używać powinno się każdego dnia. Bardzo dobrze będą się one sprawdzały u dzieci, chroniąc je przed bakteryjnymi infekcjami.

Ważne jest także łączenie ich z całą zastawą stołową, bowiem to jest najważniejsze. Takie wyroby jak dekoracje kuchenne, ozdoby na parapecie, czy naczynia z kompletu stołowego są równie ważne.

Komplety srebrnych sztućców – ja dbać?

Aby srebrne sztućce na długi czas zachowały swój estetyczny wygląd, pamiętać należy o odpowiedniej ich pielęgnacji. Do ich mycia najlepiej używać delikatnego detergentu. Po ich wytarciu należy je owinąć bawełnianą ściereczką lub włożyć do suchego, ciemnego miejsca, na przykład szuflady kuchennej.

Raz na jakiś czas takie sztućce powinno przetrzeć się specjalnym preparatem oraz miękką szmatką. Czyścić należy je wyłącznie ręcznie. Mycie kompletu srebrnych sztućców w zmywarce przyczynić może się bowiem do trwałego ich uszkodzenia. Przy ich pomocy nie należy jeść ryb morskich, jajek oraz majonezu.

Wygoda

Wynika to z tego, że srebro źle reaguje na związki siarki i w zetknięciu z produktami zawierającymi ten pierwiastek mogą przebarwiać się na czarny kolor. Więc to także należy brać pod uwagę, gdy czyścimy srebro.

Najważniejsze jest od czasu do czasu je po prostu wyjąc i polerować, aż będzie czyste. Nie jest tajemnicą, iż wiele osób tego nie robi, ponieważ jest to dla nich czasochłonne.

Komplety srebrnych sztućców
Komplety srebrnych sztućców
Komplety srebrnych sztućców na prezenty
Komplety srebrnych sztućców idealne na upominek

Jakie elementy powinien zawierać zestaw srebrnych sztućców?

Ale, jakiego rodzaju elementy powinny wchodzić w skład kompletu srebrnych sztućców? Nie może w nim zabraknąć różnego rodzaju widelców. Najpopularniejszymi są obiadowe, które posiadają główkę o średniej szerokości i długie, regularne ząbki.

Stylowe widelce do przystawek mają nieco krótsze ząbki, a półmiskowe – są wąskie i wyposażone w 2 ostre ząbki. Widelec sałatkowy z wyglądu przypomina nieco łyżkę i posiada 2 lub 3 ząbki oraz zaokrągloną główkę. Warto wspomnieć tutaj także o specjalnym widelczyku do deserów z 2 lub 3 ząbkami oraz widelcu do ryb z szeroką główką i 3 ząbkami.

Jakie składowe elementy w zestawie?

Kolejne nieodłączne elementy zestawu srebrnych sztućców to noże. Obiadowe są średnio ostre i mają niewielkie ząbki. Noże do ryb są szerokie i mają tępe ostrze. Noże przeznaczone do krojenia steków są natomiast bardzo ostre i posiadają wąską klingę. Żaden komplet srebrnych sztućców nie może się obyć także bez noża do masła – bez ostrza i z szeroką klingą oraz noża do sera z rozwidleniem na końcu lub dziurkami w klindze.

Jakiego rodzaju łyżki powinny wchodzić w skład kompletu srebrnych sztućców? Znaleźć muszą się tam między innymi łyżki obiadowe z płytszą lub nieco głębszą miseczką, łyżeczka deserowa o szerokiej, krótkiej miseczce oraz łyżka do sałatek, która razem ze wspomnianym powyżej widelcem tworzy zestaw. Zestawy sztućców zawierać mogą także łyżeczkę do kawy z wąską, małą główką oraz łyżkę wazową z długim trzonem i głęboką miseczką.

Pochodzenie i marka

Równie ważne co sam design, styl i wygląd jest przede wszystkim kraj pochodzenia, który pokazuje naprawdę z czym mamy okazję mieć do czynienia. Europejskie stare manufaktury, to porządne i solidne firmy, które od stuleci wyrabiają komplety srebrnych sztućców. I to jest najważniejsze, czyli ich doświadczenie. To pokazuje gdzie najlepiej szukać takich wyrobów i kto je porządnie produkuje.

Te produkty do najtańszych nie należą, dlatego jeszcze ważniejsze są sprawą jest sprawdzenie certyfikatu autentyczności. Który tak naprawdę pokazuje rzetelną informację o producencie. To są wątki bardo ważne, zarówno z perspektywy bezpieczeństwa, jak i zakupu całych zestawów. Powinniśmy się zabezpieczać, właśnie rządając podstawowego certyfikatu.

Próba srebra

Symbole wybite, czyli próba srebra dodatkowo utwierdzi nas w przekonaniu, że mamy okazję widzieć prawdziwe i nieudawane wyroby wykonane z prawdziwego srebra. To finalnie da nam jasny sygnał, że możemy takie przedmioty nabyć. Więc jeśli już mamy te wszystkie informacje, możemy przejść do poszukiwań odpowiednich akcesoriów wykonanych ze srebra.

Wielkie światowe marki, które trudnią się projektowaniem oryginalnych dzieł srebrnych to ścisła czołówka. Te manufaktury zazwyczaj robią to od kilku pokoleń, tak aby dawać świadectwo następnym pokoleniom. Uczciwość, solidne wykonanie i ręczna praca dają wyśmienite warunki do porządnych kompletów wykonanych ze srebra.

Previous post Jak dobrać odpowiednie rzeźby do salonu
Next post Jak dobrać luksusowe wiaderko na szampana?

One thought on “Komplety srebrnych sztućców jak z bajki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *