Jak dobrać odpowiednie rzeźby do salonu

Jak skutecznie ożywić aranżację pokoju dziennego? Do tego celu wykorzystać można różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Ciekawą alternatywą dla ramek na zdjęcia, wazonów czy poduszek mogą być rzeźby – czy to antyczne czy nowoczesne. Jaka jest ich historia? Gdzie je kupować? Czym kierować się przy ich zakupie? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat przynosi dzisiejszy wpis.

Krótka historia rzeźb

Rzeźba to najstarsza ze sztuk artystycznych. Wynika to z tego, że do produkcji rzeźb nie trzeba było używać jakichkolwiek specjalistycznych materiałów. Z powodzeniem wykonać można ją z drewna czy kamienia. Pierwsze prymitywne dzieła tego typu wywodzą się z Europy Środkowej.

Powstały one około 40 – 14 000 lat przed naszą erą. Pełniły one funkcję kultową oraz religijną i przedstawiały wyobrażenia bóstw, a także symbole najważniejszych dla ludzi wartości. Z biegiem czasu rzeźby przestały mieć znaczenie wyłącznie religijne. Zamiast tego stawały się one sposobem wyrazu artystycznego twórcy.

Jak dobrać odpowiednie rzeźby do salonu

Gdzie kupować rzeźby?

Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w rzeźby? Wszystko zależy tutaj od dostępnego budżetu oraz tego, w jakim stylu ma być utrzymane dzieło. Bogaty wybór rzeźb oferują galerie sztuki. O pomoc w wyborze odpowiedniego produktu warto poprosić pracownika takiej placówki, konsultanta rynkowego czy zaprzyjaźnionego kolekcjonera. Decydując się na zakup takiej rzeźby, należy liczyć się z wydatkiem na poziomie minimum kilku tysięcy złotych. Znacznie bardziej przystępne cenowo dzieła znaleźć można na targach staroci czy w serwisach aukcyjnych.

Jak dopasować rzeźbę do stylu, w jakim został urządzony salon?

Aby rzeźba w należyty sposób spełniała swoją funkcję, należy ją dopasować do stylu, w jakim zaaranżowany został pokój dzienny. W eleganckich wnętrzach klasycznych najlepiej prezentować będą się nieduże dzieła wykonane z brązu, które przedstawiać mogą na przykład motywy ze starożytnych mitów.

Gdy we wnętrzu króluje swojski, przytulny styl rustykalny, warto postawić na rzeźbę z gliny, przykładowo w kształcie zwierzęcia. Do salonu urządzonego w stylu angielskim dobrze pasować będą rzeźby ceramiczne. Fanom stylu orientalnego do gustu przypadną z pewnością rzeźby drewniane przedstawiające jeden z motywów kultury afrykańskiej czy indyjskiej. Rzeźby dobrze pasować będą także do pełnych przepychu wnętrz utrzymanych w stylu glamour. Najlepiej wybrać do niego dzieło wykonane ze złota lub srebra.

Jak w odpowiedni sposób wyeksponować rzeźbę w salonie?

Rzeźby najłatwiej wyeksponować w białych, czystych, minimalistycznych wnętrzach. W tego typu otoczeniu z łatwością dostrzec można fakturę, przestrzenność oraz kolor danego dzieła sztuki, bez wprowadzania niepotrzebnego chaosu do pomieszczenia. Jako że rzeźba posiada trójwymiarową formę, powinna być ona widoczna ze wszystkich stron.

W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej w centralnym punkcie salonu. By móc docenić wszystkie walory rzeźby, najlepiej by znajdowała się ona na wysokości wzroku. Dlatego też niewielkie figury najlepiej umieścić na osobnym piedestale, szafce czy stoliku. Równie dobrze będą się one prezentowały na regale czy półce, w otoczeniu codziennych przedmiotów, takich jak zdjęcia oprawione w ramki lub książki.

Razem z nimi rzeźby będą tworzyły jedną, spójną, miłą dla oka całość. Jak wybrać idealny cokół pod rzeźbę? Najlepiej, by w naturalny sposób wtapiał się on w wystrój wnętrza i nie odwracał uwagi od dzieła sztuki. Cokół musi być także wytrzymały, by z łatwością wytrzymał nacisk ciężkiej, na przykład kamiennej rzeźby.

Previous post Śliczne wazony ze szkła i kryształu
Next post Komplety srebrnych sztućców jak z bajki

2 thoughts on “Jak dobrać odpowiednie rzeźby do salonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *