Niektóre elementy dekoracyjne to prawdziwe perełki, które nawet jeśli wychodzą z mody to na chwilę i powracają z pełnym impetem. Takie są właśnie ozdobne wazony wykonane ze szkła lub kryształu, które w dawnych czasach były podstawową, obok ceramiki, ozdobą praktycznie każdego pomieszczenia. Dziś znów powracają, aby olśniewać swoim naturalnym blaskiem.

Skąd wiemy, że kryształ to nie szkło?

Ozdoby, czy niektóre domowe naczynia budzą czasem wątpliwości. Czy to kryształ, czy może jednak szkło? Najczęściej jest tak w przypadku rzeczy, które dostajemy od kogoś znajomego lub od rodziny np. w spadku. Przede wszystkim zastanawiając się nad materiałem, z którego wykonana jest dana ozdoba, warto zwrócić uwagę na jej grubość. Wszystko, co wykonane jest z kryształu, posiada cieńsze ścianki, aniżeli coś, co jest wykonane ze szkła, które możemy używać na co dzień, ponieważ jest bardziej masywne. Kryształ już nie nadaje się do codziennego użytku, ponieważ nie jest już tak bardzo odporny na stłuczenia czy zarysowania.

Odcień obu tworzyw też jest ważny. Szkło jest bardziej mgliste, natomiast kryształ bardziej przejrzysty i czysty, dlatego prawdziwi koneserzy dobrej whisky cenią sobie jej picie w krysztale, który wygląda bardziej estetycznie i luksusowo.

Postaw przy oknie szklany i duży kryształowy wazon. Wówczas szybko zrozumiesz, o co chodzi z fenomenem kryształu. Jego faktura idealnie odbija i rozszczepia padające na niego światło. Jest to istna poezja dla oczu. Najszybciej rozpoznamy oba tworzywa, biorąc je po prostu do ręki. Kryształ będzie o wiele cięższy od szkła!

Otoczenie szkła i kryształów nadaje pomieszczeniu prawdziwej elegancji

Oba tworzywa pasują właściwie do każdego otoczenia. Jeśli lubisz nutkę wytworności koniecznie postaw na kryształ lub szkło. W domach często można znaleźć takie ozdoby schowane w komodzie za szkłem lub w takich miejscach, w których nie będzie można narazić ich na stłuczenie.

Należy pamiętać, że kryształ czy szkło wcale nie muszą być przezroczyste. Na rynku dostępnych jest wiele opcji kolorystycznych i każda z nich prezentuje się naprawdę w piękny sposób. Każde wnętrze, w którym znajdą się wazony szklane czy kryształowe, w połączeniu z pięknymi bukietami kwiatów, wypełni się niesamowitą świeżością, wytwornością i subtelnością. Jeśli chcesz, aby w Twoim domu zapanował prawdziwy duch luksusu, być może powinieneś spróbować szklanych lub kryształowych wazonów połączonych z mosiądzem? Jest to niesamowite odkrycie, które pozwoli Ci na postawienie tego elementu dekoracyjnego w każdym miejscu, ponieważ ciężki mosiądz przytrzyma wazon i nie pozwoli mu się przewrócić.

W jaki sposób czyścić wazon kryształowy i szklany?

Poprzez to, że wazony głównie służą do prezentowania bukietów, przebywających w wodzie, może z czasem znaleźć się na nich nalot, który aby zadbać o estetykę, powinno się co jakiś czas usuwać. Na pierwszy ogień weźmy wazon kryształowy. Jak o niego dbać? Przede wszystkim nie narażaj go na kontakt z gorącą wodą, ponieważ będzie matowiał! Do czyszczenia wazonów z kryształu używaj tylko zimnej wody, ewentualnie dodając trochę płynu do naczyń. Należy jednak pamiętać, żeby nie był to mocno drażniący detergent. Jeśli nie chcesz mieć zacieków, to po umyciu możesz przepłukać wazon w wodzie z octem. To zawsze działa! Aby zachować blask kryształu, można przetrzeć go wilgotną szmatką z odrobiną soli lub zastosować denaturat.

Szkło najlepiej myć w ciepłej wodzie z płynem do naczyń lub mydłem. Można użyć również skórki od cytryny, która dodatkowo nada szkłu blasku. W tym przypadku również, jeśli nie chcesz mieć zacieków, użyj roztworu wody z octem, zostaw w nim wazon i po kilku godzinach ciesz się jego blaskiem.

Previous post Szafa w stylu nowoczesnym do salonu
Next post Jak dobrać odpowiednie rzeźby do salonu

One thought on “Śliczne wazony ze szkła i kryształu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *