Każdy lubi mieć w swoim domu choć jedną ekskluzywną rzecz. Otaczanie się nimi sprawia, że czujemy się po prostu lepiej. To, co jest drogie, przeważnie wiąże się również z wysoką jakością. Najdroższe dywany świata to piękno, obok którego trudno przejść. Dlatego czasem warto wydać więcej i cieszyć się daną rzeczą przez długi czas, niż inwestować w coś, z czym będziemy musieli się pożegnać dość szybko.

Najdroższe dywany świata – Czym się charakteryzują?

Przede wszystkim jest ręcznie tkany i posiada bardzo bogaty wzór. Na jego cenę wpływa również fakt, że ktoś pracował nad nim wiele godzin i musiał mocno się skupić, aby dywan miał bardzo wysoką jakość. Im gęściej tkany jest dywan, tym wyższą posiada cenę. By podkreślić niektóre detale w danym dywanie, używa się złotych lub srebrnych nici. Wyższy poziom to produkty jedwabne, które mają bardzo delikatną fakturę i w ich przypadku tkanie doprowadza się do perfekcji, ponieważ trzeba tu zachować niebywałą precyzję i szczegółowość. Najdroższe dywany świata są tkane również z wełny i mogą posiadać elementy jedwabiu, aby podkreślić dane elementy. Często jest to wełna z owczego karku, ponieważ w tym miejscu zwierzę ma najdelikatniejszą wełnę.

Najdroższe dywany świata oraz ich historia

Historia sięga 1856 roku, kiedy to został zamówiony dywan, który miał być utkany na grób Mahometa. Dlaczego jest najdroższy? Ponieważ posiada on perły, rubiny, diamenty i inne drogie kamienie, a sam w sobie pokryty jest złotem. Spód dywanu wykonany jest z jeleniej skóry, okrytej jedwabiem. Podarek ten nie trafił jednak na grób, a do rodzinnego skarbca, ponieważ jego tkanie było tak długie, że maharadża Baroda zdążył umrzeć. Aktualnie dzieło to, które warte jest jakieś 20 mln dolarów, można oglądać na przeróżnych wystawach. Dużo również słyszało się o legendarnym dywanie, który został sprzedany na jednej z aukcji za 7,5 mln euro. Jest on stosunkowo nieduży, ponieważ ma zaledwie niecałe 3,5 na 1,5 m i pochodzi z Persji. W 2012 roku toczono o niego sprawy sądowe, ponieważ jego ówczesna właścicielka oskarżyła licytatora swojego dywanu o zbyt niską wycenę dywanu.

najdroższe dywany świata

Perskie dywany są najlepsze i najdroższe na świecie!

Wynika to z faktu, że posiadają one bogate wzornictwo, są tkane ręcznie i z najwyższej jakości wełny owczej. Podczas zakupu dywanu perskiego warto zwrócić uwagę, aby miał on delikatny połysk, jeśli posiada domieszkę jedwabiu. Dzięki takiemu połączeniu dywan zachowa dłużej kolor i żywotność. Perskie dywany są najtrwalsze na świecie. Często patrząc na nie, można odnieść wrażenie, że patrzy się na obraz. Można na nich zobaczyć scenki, ludzi i zwierzęta, czy przepiękne ogrody. Najdroższe dywany świata posiadają również swoje nazwy, które pochodzą od miejscowości, w których zostały uszyte. Warto pamiętać, że im gęstszy ścieg i barwne wzornictwo, wówczas cena dywanu również idzie w górę. Zwróć uwagę również na miejsce, z którego pochodzi dywan, ponieważ ma to znaczenie, jeśli chodzi o cenę. Najdroższe perskie miasta zajmujące się tkaniem dywanów to Kerman, Isfahan oraz Tabriz.

Podsumowując, jeśli chcesz zakupić prawdziwy perski dywan, powinien od charakteryzować się:

 wykonaniem z wełny lub jedwabiu;

 może być wykonany z połączenia wełny z jedwabiem;

 powinien być delikatnie połyskujący;

 jego ścieg powinien być dość gęsty;

 kolory pochodzą z naturalnych barwników;

 kolorystyka jest barwna i przypomina perskie ogrody;

 wzory dywanów można podzielić na trzy podstawowe: asymetryczny – najrzadszy, którego wzór ogląda się tylko po jednej stronie, wzór z ramką – znajduje się na nim charakterystyczna, wewnętrzna ramka, medalion – kompozycja słońca, roślin lub kwiatów; cena będzie wyższa niż w przypadku zwykłych tkanych przemysłowo dywanów.

Previous post Duże wazony do sypialni nadadzą powagi naszym wnętrzom
Next post Inspirujące stoliki kawowe w luksusowym stylu

2 thoughts on “Najdroższe dywany świata – nasze inspiracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *