Odpowiednio dopasowany dywan to doskonały sposób na urozmaicenie aranżacji wnętrza i nadanie mu przytulnego charakteru. Dostępne na sklepowych półkach produkty tego typu mogą różnić się od siebie między innymi materiałem wykonania. Do wyboru mamy między innymi dywany jedwabne. W jaki sposób produkuje się tego typu wyroby? Jakie są ich główne zalety?

Produkcja jedwabnych dywanów

Jedwab to niezwykle szlachetny, luksusowy surowiec, który budzi skojarzenia z Dalekim Wschodem. Jak głosi legenda, został on wynaleziony około 5000 lat temu przez jedną z chińskich cesarzowych. Jedwab w Europie pojawił się w okresie późnoromańskim. Na nasz kontynent dostarczany był on wówczas przez karawany poruszające się Jedwabnym Szlakiem.

W przeszłości perskie dywany gościły na dworach kochających przepych wschodnich dynastii — tureckiej Osmanów, indyjskiej Wielkich Mongołów czy perskiej Safawidów. Obecnie największe manufaktury znajdują się w Isfahanie, Kom oraz Kaszanie.

W jaki sposób pozyskuje się jedwab? Jest on otrzymywany z kokonów jedwabnika morwowego. Po uformowaniu są one suszone, a następnie moczone w ciepłej wodzie, co ma na celu pozbyć się charakterystycznej, gumowej substancji ochronnej. Kolejny etap stanowi rozwijanie pojedynczych włókien i skręcanie ich w grube nici.

Z czego wynika tak wysoka cena jedwabnych dywanów? Związane jest to z tym, że aby pozyskać 1 kilogram materiału potrzebne jest aż 7 kilogramów kokonów.

Zalety dywanów z jedwabiu

Dlaczego warto sprawić sobie jedwabny dywan? Do zalet tego materiału można zaliczyć między innymi jego niepowtarzalną miękkość. Jako że jedwab jest niezwykle miły w dotyku, po wykonanym z niego dywanie można bez obaw chodzić boso. To także materiał przyjemnie śliski oraz bardzo gładki. Wszystko to pozytywnie wpływa na komfort jego codziennego użytkowania.

Jedwab jest jednocześnie lekki i odporny na uszkodzenia, w tym rozciąganie. Wykonane z niego dywany nie ulegają zniszczeniu przez mole czy pozostałe owady. Wszystko to sprawia, że kupując taki produkt można mieć pewność, że posłuży nam on przez długi czas, zachowując swój estetyczny, niepowtarzalny wygląd.

Jedwabny dywan to także znakomita propozycja dla alergików. Związane jest to z tym, że włókna jedwabiu nie tworzą sprzyjającego środowiska dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Jako że taki dywan bardzo dobrze pochłania kurz, z powodzeniem mogą się w niego zaopatrzyć również astmatycy.

Specyficzne właściwości jedwabiu umożliwią wykonanie niemalże dowolnych wzorów na ich powierzchni. Wyjątkowo efektownie prezentują się wielobarwne, misternie zdobione wyroby perskie, które w ostatnim czasie przeżywają swój renesans. Takie dywany bardzo dobrze będą pasować do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym.

Jak wybrać idealny dywan z jedwabiu?

Jedwabny dywan to produkt, który dobrze prezentować będzie się w każdym pomieszczeniu w domu. To idealne rozwiązanie między innymi do pokoju dziennego czy sypialni. Do małych, zamkniętych pomieszczeń najlepiej zakupić niewielki, dekoracyjny dywan z jedwabiu i umieścić go pod stolikiem kawowym. Najlepiej, aby z każdej strony był on większy od niego o około 30 centymetrów. W dużych, przestronnych salonach najlepiej sprawdzać będzie się duży, zajmujący całą podłogę dywan. Jakie powinien mieć wymiary? Najlepiej, by odległość między jego brzegiem a ścianami wynosiła minimum 90 centymetrów.

Jeśli chodzi o kolorystykę, powinna być ona dopasowana do dominujących we wnętrzu barw. Ciekawą alternatywę dla klasycznych, prostokątnych modeli mogą stanowić dywany okrągłe czy owalne.

Previous post Jak urządzić elegancką kuchnię?
Next post Stylowe dekoracje do kuchni

One thought on “Dywany wykonane z jedwabiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *