Nic nie nadaje wielkiemu stołowi takiego uroku, jak porcelanowa zastawa, czekająca na dużą rodzinę, która ma zjeść posiłek. Tworzywo to kojarzy się z jasnym kolorem. Przeważnie naczynia wpadają w odcień off white, czyli przygaszonej bieli. Jednak na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych porcelanowych modeli talerzy, które posiadają rozmaitą kolorystykę.

Porcelana – symbol bogactwa

Słysząc słowo porcelana, mamy przed oczami wykonane z tego tworzywa figurki, wazony lub zastawy używane do spożywania posiłków, czy napicia się dobrej kawy lub herbaty. Kojarzy nam się ona z czymś pięknym, ale jednocześnie nietrwałym i kruchym. Wynaleziona w Chinach została uznana za sztukę. Nazwano ją nawet białym złotem ze względu na jej cenę. Jednak każdy chciał ją posiadać w swoim domu, ponieważ kojarzyła się z wszelkim bogactwem i wystawienie jej na stole oznaczało, że u gospodarzy dzieje się dobrze. Nawet w czasach współczesnych, wyłożenie porcelany na stół pokazuje, że dana rodzina ma wyczucie smaku i lubi efektowne i eleganckie rozwiązania.

Nowa odsłona rodzinnych spotkań

Kiedy mamy dość standardowych rozwiązań, jakimi są porcelanowe białe talerze, których używamy do zastawienia stołu dla dużej rodziny, wówczas możemy sięgnąć po inną kolorystkę naczyń, która równie dobrze sprawi się podczas wspólnych posiłków, czy nawet w przypadku świąt, czy większych uroczystości. Pięknie prezentuje się również zastawa dwukolorowa, np. w okresie Wielkiej Nocy, można wyłożyć na stół duży, zielony porcelanowy talerz, a na niego położyć gładki, biały talerz głęboki. Wygląda to niezwykle oryginalnie i stylowo! Zresztą nie trzeba czekać na wyjątkowe okazje, żeby korzystać z porcelanowej zastawy. Przecież można cieszyć się nią podczas każdego, wspólnego posiłku. Niepotrzebnie wiele rodzin czeka z wyjęciem tych naczyń z półki. Jeśli już ją mamy, to warto z niej korzystać!

Jakie są rodzaje porcelany?

Porcelana dzieli się na trzy rodzaje:

Miękka – czyli taka, która jest bardzo krucha. To właśnie z nią kojarzy się właściwie każdą porcelanę. Jednym z przykładów jest porcelana chińska, na którą trzeba bardzo mocno uważać. Posiadanie porcelany miękkiej uważane jest za prawdziwy luksus i często można spotkać ją w formie spodków pod filiżanki, i właśnie filiżanek, które są cienkie i bardzo lekkie.

Kostna – jest odmianą porcelany miękkiej, której ścianki są jeszcze bardziej cienkie, niż w przypadku standardowej porcelany miękkiej. Rodzaj ten jest właściwie transparentny i odporny na uszkodzenia.

Twarda – jest rodzajem porcelany, którą można nazwać współczesną. To ona najczęściej pojawia się na naszych stołach, ponieważ jest odporna na zarysowania, posiada o wiele większą wytrzymałość niż powyższe rodzaje porcelany.

Jak widać, istnieją trzy podstawowe rodzaje porcelany, z czego jeden idealnie nadaje się do użytku codziennego. Chodzi oczywiście o porcelanę twardą. Tak jak o każdą użytkowaną rzecz, trzeba o nią dbać. Więc jeśli mamy lub chcemy zakupić te produkty do swojego domu, to możemy śmiało z nich korzystać na co dzień.

Na jaką porcelanę się zdecydować mając 12 osobową rodzinę?

Marek, które zajmują się sprzedażą porcelany, jest na rynku naprawdę wiele. Jedną, na którą warto zwrócić uwagę, jest Maria Paula, która posiada zestaw właśnie na 12 osób, a kolekcja ta nosi nazwę Amelia. Zastawa posiada charakterystyczny biały kolor, połączony z elementami szarości oraz fioletowym motywem kwiatowym. Zestaw ma 12 talerzy głębokich, 12 talerzy płaskich oraz sosjerki, wazy, rawierki, półmiski i salaterki, więc jest to zastawa idealna nawet do użytkowania podczas codziennego obiadu. Firma Maria Paula daje również możliwość dobierania pojedynczych sztuk, z których można stworzyć indywidualny komplet 12- osobowy.

Warto stawiać na ponadczasowe rozwiązania, dzięki którym czujemy ciągłą tradycję, przechodzącą z pokolenia na pokolenie, która jest z nami już od kilkuset lat.

Previous post Srebrne widelce stołowe – idealny przedmiot na stół
Next post Wysokiej jakości patelnie do kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *